سه‌شنبه, 8 خرداد 1403
عنوان : آیین رفتار موسسه شما به طور دقیق چیست و چرا به آن نیاز دارید؟
توضيحات :             

 

موسسه حسابرسی پرایس واترهاوس کوپرز (PricewaterhouseCoopers) آیین رفتاری موسسه را منتشر ساخت. خانم باربارا کیپ(Barbara Kipp) مدیر اخلا‌ق حرفه‌ای در موسسه پرایس واتروهاس کوپرز جهانی، به سئوالا‌تی در این زمینه پاسخ داده است.

آیین رفتار موسسه شما به طور دقیق چیست و چرا به آن نیاز دارید؟


آیـیـن رفتاری موسسه، در اصل مجموعه‌ای از استانداردهاست که رفتاری را که از افراد خود انتظار داریم توضیح می‌دهد. چرا به آن نیازمندیم؟ واضح است که موسسه پرایس واترهاوس کوپرز کار خود را در چارچوب قوانین، مقررات و رویه‌های داخلی مربوط انجام می‌دهد؛ اما می‌دانیم که اینها تمام رفتارها را تحت پوشش ندارد. احساس کردیم برای همه مشتریان موسسه، کارکنان موسسه و سایر ذینفعان اهمیت دارد که بدانند موسسه به‌طور دقیق مدافع چه اصولی است و در اداره امور موسسه چه انتظاری می‌توانند از ما داشته باشند.
به این ترتیب آیا این آیین درفضای مستقلی مطرح است یا باکارهای تجاری موجود موسسه مربوط است؟
مطمئن هستم تعجب نخواهید کرد اگر بدانید که آیین رفتاری موسسه بخش جدایی‌ناپذیری از شیوه‌ای است که هر روز و در هر گوشه جهان عمل می شود. آیین یادشده ماهیت اصلی کارهایی را که انجام می‌دهیم تغییر نمی‌دهد، اما به جای آن به‌طور روشن شیوه انجام کارها را به ما می نمایاند. به‌طور مشخص، این آیین به ارزشهای موجود ما وصل است - ارزشهایی چون فضیلت، کارگروهی و رهبری؛ آیین‌رفتاری نشان می‌دهد که چگونه این ارزشها در کارهای اداری روزانه ما به کار می‌روند.


ظاهر آیین رفتاری موسسه پی دبلیو سی حکایت از یک واکنش اجباری به بحران موسسه اندرسن (Andersen) و یک مسکن موقت دارد. آیا واقعاً چنین است؟


مطلقاً خیر. البته شما انتظار نداشتید پاسخ دیگری از من بشنوید! با وجود این، واقعیت جز این نیست. وقایع اخیر موجب شده است که به خاطر بسپاریم که جهان پیچیده است و این پیچیدگی همه سازمانها را ملزم ساخته است برای رفتار خود رهنمود داشته باشند. هیچ سازمانی نباید این موضوع را به عهده تقدیر بسپارد و اگر سازمانی مقاصد خود را آشکارا بیان نکند، کار را به تقدیر سپرده است. ما احساس کردیم مهم است به مشتریان خود، به افراد خود و دیگر ذینفعان فرصت دهیم بدانند در اداره امور موسسه چه انتظاری می‌توانند از ما داشته باشند. و این موضوع یک مسکن موقت نیست. ما تعهد داریم از این موضوع موفقیتی دراز مدت بسازیم. در نتیجه، برای مثال، ما در سراسر جهان اشخاصی را برای حمایت از اخلا‌ق اختصاص داده‌ایم، کارکنان را آموزش می‌دهیم، کانالهایی فراهم کرده‌ایم که اشخاص می‌توانند نگرانیهای خود را از طریق آنها مطرح کنند، و راههایی برای مراقبت از این برنامه درنظر گرفته‌ایم. 


آیا آیین‌رفتاری تنها مجموعه‌ای از رهنمودهاست یا برای اطمینان از رعایت آ ن ‌مجازاتهایی هم درنظرگرفته شده است؟


به طور روشن هر فرد و همه افراد موسسه پرایس واتـرهاوس کوپرز مسئولیت دارند آیین‌رفتاری و رویه‌های موسسه را پیوسته و به‌طور مناسب رعایت کنند و به دیگران کمک کنند که آنها نیز به همین طریق عمل کنند. کسانی که آیین‌رفتاری یا رویه‌های موسسه را نقض کنند، به اقدامات انضباطی-تا حد و شامل اخراج- محکوم می‌شوند. یکی از مبانی اصلی گسترش و انتشار آیین‌رفتاری این بوده است که اطمینان حاصل شود که همه دفترهای موسسه در سراسر جهان گامهای لا‌زم را بـرداشتـه‌انـد تـا مطمئـن شـونـد همـه افراد آیین‌رفتاری موسسه را فهمیده‌اند و آنرا رعایت می‌کنند. مسائل مربوط به پیاده کردن آیین‌رفتاری به صورت محلی انجام می‌شود زیرا الزامات حرفه‌ای و قانونی در هر کشور نسبت به سایر کشورهای دیگر متفاوت است. از همه کسانی که از پایگاه اطلا‌ع‌رسانی موسسه دیدن می‌کنند دعوت می‌کنم از آیین‌رفتاری موسسه نسخه ای تهیه و در اوقات فراغت آن را مطالعه کنند. بخش مربوط به پیاده کردن آیین‌رفتاری در قسمت <مسئولیتهای ما> آمده است.
در قسمتی از آیین‌رفتاری آمده است: "ما درپی آنیم که تنها به مشتریانی خدمت کنیم که شایسته خدمت به آنها هستیم، کسانی که خدمت ما را قدر می نهند و کسانی که استانداردهای مربوط به درستکاری و قانونگرایی را می‌پذیرند." آیا این به آن معنی است که قصد ندارید برای مشتریانی که این استانداردها را رعایت نمی‌کنند کار کنید؟
کاملاً همین طور است. ما یک برنامه تصویب شده سخت و محکم در مورد <ریسک و کیفیت> داریم. ما سعی می‌کنیم مشتری را قبل از پذیرش کار ارزیابی کنیم، از جمله نهایت سعی خود را به کار می‌بریم تا کیفیت و درستکاری شرکت و مدیریت آن را بسنجیم. به علا‌وه، سعی داریم مشتریان موجود را هر ساله به منظور تصمیمگیری درباره ادامه خدمت به آنها، بررسی کنیم. اگر لا‌زم شد تعهدات را کاهش می‌دهیم و یا از کار کناره می‌گیریم.


آیا موسسه شما با داشتن آیین‌رفتاری تضمینی دارد که انرون دیگری روی نخواهد داد؟


کاش مشکلا‌ت زندگی به همین سادگی بود. به‌طور روشن هیچ فعالیت مدیریتی در زمینه آیین‌رفتاری و اخلا‌ق نمی‌تواند تضمینی برای پیشگیری از انجام کار نادرست باشد. اما آیین‌رفتاری، اگر با فعالیتهای حمایتی مناسب به هم بپیوندند، به عنوان <بهترین روش> می‌تواند به حفظ فرهنگی کمک کند که در آن درستکاری ارزشمند است و در جریان کار روزمره ارتقا می‌یابد. من می‌دانم که خطرناک است از تنها یک دست نوشته انتظار بیش از حد داشته باشیم اما من واقعاً اعتقاد دارم آیین‌رفتاری ما در موسسه حسابرسی پرایس واترهاوس کوپرز وفعالیتهایی که به همراه آن انجام می‌شود، کمک می‌کند فرهنگ درستکاری را در سراسر جهان تقویت کنیم.

ناشر : همکاران سیستم

بازگشت               چاپ

logo-samandehi
«تمامي كالاها و خدمات فروشگاه،"ذیحساب" حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ می باشد. © 1385 - 1395

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8